İç Mimari 3D Tasarımlar

3d yazıcılar ile iç mimari tasarım ve dekorasyon uygulamaları çeşitli sektörlerde yerini almaya başlayan 3d yazıcı uygulamalarına bir örnektir. 3D tasarım, 3 boyutlu yazıcı, 3D baskı terimlerini artık daha sık duymaya başladık. 3d yazıcılarla 3d tasarım ve 3d baskı ile kalıp prototipler yapıldığı gibi bazı sektörlerde doğrudan son ürün olarak da 3d yazıcılar kullanılmaktadır. Bu alanlardan biri iç mimari ve dekorasyondur.

Daha önce mermer, alçı, ağaç, seramik vb. materyallerin elde işlenerek üretilmesiyle meydana getirilen ürünler artık 3d yazıcılarla da üretilebilmektedir. Üstelik daha kısa zamanda ve kusursuz doğrulukta.

3 boyutlu üretimin ilk basamağı 3d tasarım ile başlamaktadır. Tıpkı bir heykeltıraşın modeli aklında tasarlaması gibi 3d tasarımcılar da modeli mevcut görsellerden yararlanarak veya doğrudan hayal ederek tasarlamaya başlar. Bunun için tasarımın niteliğine göre matrix, maya, katia, blender, solidwork, rhino, fussion 360 vb tasarım programlarından birini kullanarak tasarlar. Bazen de doğrudan mevcut model 3d tarayıcılarla taranarak kopyalanır. (Bu programlardan Fussion 360 eğitimleri başlangıç, orta ve ileri seviye olmak üzere s43d tarafından verilmektedir. Müracaat için [email protected] adresine e posta göndermeniz yeterlidir.)

İç Mimari 3D Tasarımlar

Model tasarlandıktan sonra bir sonraki aşama modelin basılmasıdır. Tasarlanan ürün Cura vb. programlar ile Gcode dediğimiz 3D yazıcının anlayacağı komutlara dönüştürülür. Baskılar model detayına göre 100 mikron hassasiyete kadar inebilen FDM veya 25 mikron hassasiyetle baskı alabilen SLA yazıcılarla basılmasıdır. Yazıcıların baskı süreleri el işçiliğine göre daha kısa olduğundan üretim zamanları kısalmakta ve ürün detayları artmaktadır. Prototip tasarım ve baskılara yönelik talepleriniz S43D(www.s43d.com ) bünyesinde karşılandığı gibi www.filamentbizde.com sitesinden yazıcı satın almanız da mümkündür.

3d baskı dekor

Son aşamada oluşturulan ürünün yüzey işlemleri uygulanarak boyanmasıdır. Bu tür işlemler S43D bünyesinde yapılmamakla birlikte çözüm ortaklarımızla birlikte taleplerinizi karşılamaktayız. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.