3d Yazıcılarla Mimari Maket Yapımı

İçindekiler

S43D - Mimari Maket

3d yazıcılarla mimari maket yapımı 3d yazıcıların kullanım alanlarından biri halini almıştır. Uzun uğraşlarla üretilen mimari maketler 3 boyutlu yazıcılar sayesinde daha hızlı ve daha kusursuz olarak üretilebilmektedir. Özellikle kesin ölçü gerektiren röleve çalışmasını içeren maketler ve temel geometri dışındaki amorf hatlar içeren mimari maketlerin yapımında 3d yazıcılar üstünlük sağlamaktadır.

3d Baskı ve 3d Tasarım merkezimizde  3d baskı hizmetimizi nesil 3d yazıcılarla vermekteyiz.  3D yazıcılarımız ile mikron düzeyinde detaylarla, gerçeğini istenen ölçekte en iyi şekilde temsil edebilecek mimari maket elemanları üretiyoruz. Ve ürettiğimiz bu elemanları her tür mimari projenin maketini yaparken en gerçekçi haliyle görünmeleri için özenle kullanıyoruz.

Projeniz hazır ise;

Projenizin 3 boyutlu sayısal dosyasını 3D yazıcıların kullanımına uygun obj veya stl formatında bize göndermeniz yeterlidir. Hangi formatların kullanılacağını sizin tasarımda kullandığınız yazılımla da ilgili olduğundan proje inceleme esnasında bizimle iletişime geçerek kolayca belirleyebilirsiniz.

S43D - Mimari Maket

3d Mimari Maket Projeniz taslak ise;

3d tasarım alanında uzman tasarımcılarımız ile projenizi hayata geçiriyoruz. Projelerinizin kesit görünüş, vaziyet planı gibi teknik çizimlerini ve binanın oturduğu arazi kotlarını göndermeniz yeterli olacaktır. Uygun malzemeler ve ideal ölçeklerle projenizin yapım aşamasına başlıyoruz. 3 boyutlu yazıcılarımızdan çıkan 3d baskılara gerekli işlemleri uygulayıp son çalışmalarını yapıyoruz. Peyzaj düzenlemeleriyle birlikte projelerinizi tamamlıyoruz. 3d yazıcılar çok daha kısa sürede , yüksek kalitede, sağlam maketler hazırlanmasına katkı sağlamaktadırlar.

S43D - Mimari Maket

Nasıl Yapıyoruz ?

Makete başlanmadan önce projenizin topografyasının ve bileşenlerinin ölçeklerini sizinle belirliyoruz. Bu, arazi üzerinde sizin nelerin belirgin olması gerektiği konusundaki taleplerinizi yerine getirmek içindir.
Maketin ölçekleri doğrultusunda bir yandan arazi zemini hazırlanırken diğer yandan yerleştirilecek objelerin yüksek çözünürlüklerde 3D baskılarına başlanır.
Arazi kısmı hazırlanınca boyama işlemine geçilir. Objeler ise üretilirken olması gereken renklerde 3D basılır. İlave renk ihtiyaçlarında ise ayrıca renklendirilir.
Renklendirmeleri tamamlanan objeler arazi üzerine yerleştirilir ve son safhada peyzaj konuları tamamlanır.

Üç boyutlu yazıcılar ile mimari maket projelerinde kavisli yüzeylerde orijinale en yakın sonuçlar almak çok daha kolaydır.

Özellikle rölöve maketleri gibi, gerçek yapının kusurlarını dahi makete yansıtmanın zorunlu olduğu çalışmalarda, üç boyutlu yazıcılarımız ile yüksek çözünürlükte ve hatasız benzerlik sağlanmaktadır.

Orijinale yakınlığın bir başka boyutu da iç ve dış mimarinin aynı planda ve doğru ölçeklerde gösterilebilmesidir. Üç boyutlu yazıcılarda üretilen maketlerde ihtiyaç duyulan tüm ölçeklerde kusursuz bir gösterim sağlanabilmekte, piyasada satılan standart maket elemanlarının ölçülerine bağımlı kalınmamaktadır.

S43D - Mimari Maket

3D Baskısını Gerçekleştirdiğimiz Mimari Tasarım Ödül Aldı

S43D - Mimari Maketler

Tasarımı Kâmil KAPTAN (Mimar, YTÜ) ve Begüm YALÇIN (Mimar, Beykent Ün.) tarafından oluşturulan cami projesi maketinin 3d baskıları ve ana maket montajı S43D atölyesinde yapılmıştır. Proje, 2019 yılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İller Bankası A.Ş. tarafından düzenlenen Cami Tasarımı Fikir Yarışmasında 1000 kişilik cami kategorisinde büyük beğeni toplayarak Satınalma özel ödülüne layık görülmüştür. Detaylı bilgi.

Mimari Maket Görselleri

3 boyutlu mimari maket baskı kataloğumuzdan birkaç örneği aşağıda beğeninize sunuyoruz. Örnekler size fikir vermek için seçilmiştir. Bunlarla sınırlı değilsiniz. Dilediğiniz mimari projede dilediğiniz örneği sizin için üç boyutlu olarak basabiliriz. Siz hayal edin, biz basalım.