SLA 3D Baskı Nasıl Yapılır? SLA (stereolithography) baskı yapan 3d yazıcılar yöntemsel olarak fdm yazıcılardan farklı daha yüksek detaylarda üretim yapabilen makinelerdir. Çalışma prensibi reçine gibi sıvı bir malzemenin lazer ya da gün ışığı kullanılarak sızı havuzunda katılaştırılması şeklindedir.  Işığın katılaştırma etkisi kürleme olarak adlandırılmaktadır.

3d Sla Baskı için önce üç boyutlu baskısı alınacak model yazıcının ara yüz programına aktarılır ve burada yazıcının kullanacağı G-code dediğimiz baskı dosyası oluşturulur. Bu dosya yazıcıya gönderilerek / yüklenerek bir kap içindeki sıvı reçineye uygulanan lazer ya da gün ışığı dalga boylarındaki ışığın şiddeti ile kürleme işlemi gerçekleştirilir.

SLA yöntemi çıkan ürünün alkolle yıkanması uv ile katılaştırılması gibi baskı sonrası ilave prosedürlere ihtiyaç duyduğundan fdmye kıyasla kullanımı zordur.  Kullanım zorluğu ve nispeten daha pahalı olması nedeniyle daha az tercih edilirken, baskı daha yüksek çözünürlükte baskı detaylarına sahip olduğundan   daha çok kuyumculuk, dişçilik gibi sektörlerde kullanılmaktadır.

SLA 3d baskı yöntemi ile örnek baskı işlemini videomuzdan izleyebilirsiniz. Sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

SLA baskı için reçine ihtiyacınızı e-ticaret sitemizden uygun fiyatlarla karşılayabilirsiniz.

sla 3d baskı

Bu sayfayı paylaşın!