3 boyutlu yazıcılarla replika nasıl yapılır? konulu bu yazımızda sizlere “3d yazıcılarla neler yapılabilir ?” konulu yazımızın devamı olarak farklı bir alternatif kullanım alanını sunmayı hedeflemekteyiz. 3d yazıcılar çok değişik alanlarda kullanılmaya başlamıştır. Bu alanlardan biri de 3d tarama ve 3d baskı teknolojisi kullanılarak replika yapımıdır. Bu sayede tarihi eserlerin orjinaline yakın üretimi yapılabilmektedir. Bu yazımızda bu çalışmalara bir örnek olarak milattan önce 14. yüzyılda yaşamış, güzelliği ile ünlü Mısır kraliçesi Nefertiti’nin müzedeki büstünün replikasının çıkarma aşamalarını anlatmaktayız.

Üretimin ilk safhasında yapılması gereken lazer tarama ile modelin 3 boyutlu datasının elde edilmesidir.

3d tarama Nefertiti

Nefertiti müzedeki orjinal büst

Bir sonraki aşama ise lazer tarama ile elde edilen 3d datadan  3d baskı ile prototipinin çıkarılmasıdır.  Bu aşamada elde edilen ürün sonrasında kalıplama için kullanılacağı gibi bir adet olacaksa doğrudan da kullanılabilir.

3d baskı

3d baskı

Son aşamada ise 3 boyutlu baskı ile üretilen modelin renklendirilmesi yapılmaktadır. Burada el işçiliği bir emek gerektirdiğinden orijinaline uygun bir boyama hayli titiz bir çalışma ile elde edilebilmektedir.

3d replika Nefertiti

3d Replika Boyama

Nefertiti

Bu videoyu paylaşın.