Günümüz teknolojisinin geldiği noktada üretim anlayışında yaşanan devrim ile “Endüstri 4.0” olarak anılan yeni üretim modeli hayatın her noktasında yavaş yavaş yerini almaktadır. Bu sayede kullanım kolaylığı ve maliyet etkin yapısı ile 3 boyutlu yazıcılar büyük ölçekli işletmelerde olduğu kadar el sanatlarına yönelik küçük işletmelerde de her geçen gün yaygınlaşmaya başlamıştır.

Silikon Kalıplama S43D
Silikon Kalıplama S43D

Özellikle küçük ölçekli işletmelerde üretilen ürün miktarının az olduğundan düşük maliyetlerle pratik çözümler gerekmektedir. 3d yazıcılarla yapılan 3 boyutlu baskılar silikon kalıp sektörünün ihtiyaçlarıyla uyum sağlamaktadır.

3D / 3 boyutlu baskı sayesinde sanal formda (sayısal) hazırlanan tasarımlar 3 boyutlu fiziksel bir nesneye dönüştürülmektedir. Böylelikle baskı öncesi prototip kolaylıkla hazırlanabilmekte, ürün üzerinde değişiklikler sayısal ortamda düzeltilebilmektedir. Oldukça pratik olan bu yöntem sayesinde özgün tasarımlar üretmek, yaratıcılığın sınırlarını zorlamak mümkündür.

Geleneksel üretime göre 3D baskının üstünlüklerinden biri, 3D baskı işleminin genellikle bir parça yapmak için özel bir takım gerektirmemesidir. Bir prototip yaparken, üretim hattının işlenmesi ve bir montaj sürecinin kurulması için harcanacak zaman, para ve çabadan tasarruf edilebilmektedir. Ayrıca, üretimde atık kalmadığı gibi kullanılan PLA hammaddesi sayesinde 3D üretim sürecinin ekolojiye olumsuz etkisi neredeyse yok denecek kadar az hale gelmektedir.

Silikon Kalıplama S43D
Silikon Kalıplama S43D

3D baskının da elbette bazı noksanlıkları bulunmaktadır. Her ne kadar 3D baskı çok daha kısa bir teslim süresine sahipse de, şu anda seri üretim için geleneksel üretim hızıyla rekabet edememektedir. Bu da onu daha çok butik üretimler için cazip kılmaktadır.

Tasarım fikrinin kaynağı olan insan bunu yaparken doğrudan elde üretmek yerine artık sayısal ortamda tasarlayıp tam istediği şekilde makinada üretmektedir. İşin zanaat kısmı burada gerilerken üretim kısmı bunun ötesinde bir kazanıma ortam sağlamaktadır. Elle yapılabilir sınırların çok üstüne geçen bir yetenek alanı kazanıldığından zanaat kısmındaki gerileme çağa uymanın bir diyeti olarak kabul edilebilir.

Unutulmamalıdır ki; işin tasarım ve sanat boyutu yine insanın hayal dünyası ve yetenekleri içindedir. Evet, 3D baskı sanat eserleri yaratabilir, ancak elde edebileceği nesneler daha genel olarak seri üretim ürünleri olarak algılanabilir. Gerçek yaratıcılığın söz konusu olmadığı ve yaratılan nesnelerin kopyalanmış şemalardan türetilmediği sürece, 3 boyutlu basılı “sanat” sadece teknik açıdan sanat olarak ele alınacaktır – tıpkı İnternette bulunan sayısal sanatın bolluğu gibi. Resimler, logolar ve diğer grafikler teknik olarak “sanat” olarak anılırlar, fakat geleneksel anlamda yaratılmış olan sanat eserlerine bağlı prestijlerin yakınında yer almazlar.

Tek başına 3D baskı, bir sanatsal oluşturma sürecinin sadece bir parçasıdır, sanatın kendisi değil. Geleneksel zanaatkar ve sanatçıların kendi isteklerini üretmekte kullandıkları süreç ile kıyaslanamaz. Bunu dijital fotoğrafçılığın geleneksel film fotoğrafçılığı ile olan kıyaslamasına bakarak da anlamak mümkündür…

Silikon kalıplama ve 3 boyutlu prototip üretimi hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizi arayın.

Kendi silikon kalıp projenizde kullanmak üzere ABS ya da PLA filament siparişlerinizi e-ticaret sitemizden uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Silikon Kalıplama S43D

Bu bilgiyi paylaşın.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN