Nedir Bu Filament Dedikleri?

Bu yazımızda, çeşitli 3D yazıcı filamentlerini kategoriler halinde ele alacağız ve sizler için özet bir rehber oluşturmaya çalışacağız. Malzeme bilgisi ve teknoloji geliştikçe gerek 3D yazıcı donanımında gerekse kullanılan filament türlerinde yenilikler sürekli olacaktır ve bizler de sizi güncel bilgilerle aydınlatmaya devam edeceğiz.

Bu satın alma kılavuzunda sık rastlanan 17 filamenti inceleyeceğiz. Bunların ne için kullanıldığını, baskı tavsiyelerini ve ihtiyaç duyabileceğiniz sorun giderme bilgilerine bağlantılar olduğunu öğreneceksiniz.

Aşağıdaki okunması kolay tablomuz ve her materyal hakkında ayrıntılı bilgimizle, bir sonraki projeniz için en uygun olan 3D yazıcı filamentleri arasındaki farkı içermektedir. Ayrıca, 3 mm çapındaki yazıcılarla da uyumlu olan 1,75 mm ve/veya 2,85 mm’de hangi malzemelerin mevcut olduğunu kolayca görebileceksiniz.

Filament seçimi yaparken, hangi malzemeyle yazdırmanız gerektiğine karar vermek göz korkutucu bir iş olabilir. Yola çıkarken temel olarak, hangi uygulama için ihtiyacınız olduğunu anlamak önemlidir. Sadece düşük poligon sayılı bir obje yazdırmak veya kaba taslak bir prototip istiyorsanız, işleri aşırı karmaşıklaştırmaya gerek yoktur. Benzer şekilde, evinizin dış duvarına hava durumu istasyonu yapacaksanız güçlü güneş ışığında malzemenin UV’ye dayanmasından ve sararmayacağından emin olmak istersiniz.

Serinin devam yazılarında elbette türlere daha ayrıntılı değineceğiz, ancak bir genel görünüm ve karşılaştırma olması açısından alttaki tablo sizlere bir başlangıç rehberi olabilecek niteliktedir. Tabloda yurt içi ve yurt dışı kaynaklarda sıklıkla karşınıza çıkabilecek filament türleri görülmektedir. Bunların yanı sıra AR-GE çalışmaları devam eden endüstriyel nitelikte filamentler de vardır ancak birçoğunun teknik özellikleri sonucu standart 3D yazıcılar ile basılması mümkün olmadığından veya satış ağı yaygın olmadığından onlardan bahsetmeyi sonraki yazılarımıza bıraktık. Tablodaki değerler özellikle uygulama sıcaklıkları birçok firmanın ürün kataloglarının ortalamasını yansıtmaktadır. Unutulmamalıdır ki filamentin en yüksek performans o filament ile makinanızın baskı denemelerinden elde ettiğiniz deneyimler sonucu yakalanacaktır. Zira kullandığınız dilimleyici programın da buna bazı katkıları olacaktır. Güzel projeler ve mükemmel baskılarda buluşmak üzere…

3D Yazıcı Filamentlerinin Özellikleri

Materyal Temel Özellik Ana kullanım amacı Nozül ısısı Tabla ısısı Tabla yapışması Sertlik 1-5 Dayanım Esneklik Basım kolaylığı
PLA Doğal ve bio uyumlu Prototipler ve ürünler 180-210°C 20-45°C Tutkal Çubuğu / Mavi Bant 3 2 1 5
ABS Dayanımlı ve sert Son kullanım parçaları ve muhafazalar 230-250°C 90-95°C Tutkal Çubuğu / Mavi Bant 3 3 1 3
PLA Plus + Dayanımlı ve bio uyumlu Pla'nın titreşim emici ve daha az kırılgan versiyonu 220-240°C 50-60°C Tutkal Çubuğu / Mavi Bant 3 3 2 4
Nylon Çok dayanımlı ve düşük sürtünme Yüksek darbeli veya yüksek stresli parçalar 255-275°C 100-110°C Saç Spreyi / Tufnol Levha 4 5 3 3
PETG Çok dayanımlı ve bükülme dirençli Yüksek darbeli veya yüksek stresli parçalar 220-245°C 70-80°C Tutkal Çubuğu / Mavi Bant 4 4 3 4
ASA Sert, UV dirençli, ABS’ye alternatif Dış kovanlar, kapaklar ve cihazlar. 230-250°C 90-100°C Tutkal Çubuğu / PEI Levha 4 3 1 3
Polycarbonate Sert ve kırılmaya dayanıklı Sert bileşenler, cama güçlü alternatif. 300°C+ 100°C+ Saç Spreyi / PEI Levha 4,5 3 2 3
Flexible PLA Esnek biyopolimer Esnek, dayanıklı parçalar 240-250°C 30-60°C Tutkal Çubuğu / Saç Spreyi 2 4 4,5 3
TPU Esnek polimer Esnek, çok dayanıklı parçalar 210-240°C 20-70°C Tutkal Çubuğu / Mavi Bant 2,5 5 5 3
HIPS Yüksek darbe direnci ve çözünür destek ABS'ye alternatif veya limonen çözünebilir destek yapısı olarak kullanılır 230-240°C 95°C Tutkal Çubuğu / Saç Spreyi 3 3 1 3
PVA Yüksek darbe direnci ve çözünür destek Suda kolayca çözülür 190-210°C 20-45°C Tutkal Çubuğu / Saç Spreyi 2 2 1 2
Break-Away Koparma desteği Çözünebilir destek malzemeleri ürünlerine karışıklık yok alternatifi 225-250°C 95-105°C Tutkal Çubuğu / 3DLac 2,5 2,5 1 3
Nylon Plus Cam takviyeli Naylon Mükemmel aşınma direnci ve düşük sürtünme 255-275°C 100-110°C Tutkal Çubuğu / Tufnol Levha 4 5 2 2
Carbonyte Karbon Fiber Naylon Mükemmel mukavemet ve sertlik 260-275°C 100-115°C Kapton Bant / Tufnol Levha 5 5 1 2
Floss (Temizleyici filament) Kalıntı ve yanık temizliği Zamandan tasarruf sağlar, nozül tıkanıklıklarını önler. 200-280°C+ 5
PMMA Tamamen doğal ve Biyo-bozunur Prototipler ve ürünler 245-255°C 100°C Tutkal Çubuğu / Mavi Bant 3 2 1 5

(Not: Karşılaştırmada 1-En düşük, 5-En yüksek)

Standart Filamentler

Yukarıda 3D yazıcı filamentlerinin genel karakterinden ve kullanım alanlarından bahsettik ve sık rastlanan filament türlerinin karşılaştırma tablosunu verdik. Devamında ise filamentlerin çeşit ve özellikleri hakkında daha detaylı bilgi vermeyi hedefledik. Bu bölümde konumuz standart filamentler.

PLA Filamentler

PLA Filament
PLA Filament Açıklama

PLA veya Polilaktik Asit, çoğu üretici için tartışmasız gerekli 3d filamenttir. PLA filament, mısır nişastasından yapılmış çevre dostu biyo-bozunur bir malzemedir.

3D yazıcı malzemelerinin en düşük yazdırma ayarlarından biri olduğu ve genellikle çekme yapmadığı için yazdırmak kolaydır. PLA’nın toksik olmadığını ve baskı yaparken çok fazla kokmadığını göreceksiniz.

Kalitesine ve katkı maddelerine göre çeşitli PLA filamentler mevcuttur. Genellikle, ABS kadar güçlü olmadığı bilinir ancak daha yüksek kaliteli baskılarla tatminkâr dayanım elde edilebilmektedir.

Kullanılan hammaddelerin saflığı nedeniyle, daha yüksek kaliteli PLA, gerekirse zımparalama veya delme gibi baskı sonrası son işlemle daha iyi sonuçlar verir. Düşük ısıda işlem görme avantajı nedeniyle de bitmiş üründe özellikle dekoratif amaçlı objelerde hafif ısıtılarak son şekil verilebilmektedir.

Hangi malzemeyi kullanacağınızı bilmiyorsanız ve temel ayarlarla kolay bir sonuç almak istiyorsanız şey istiyorsanız PLA ile yola çıkmak en doğru tercih olacaktır.

PLA’nın diğer dayanıklı filamentlerin çoğuna kıyasla daha kırılgan olduğunu belirtmek gerekir, eğer normal PLA gibi bir şeye ihtiyacınız varsa, ancak daha dayanıklı veya daha yüksek bir sıcaklık direnci ile özel karışım PLA Plus (aşağıda) cevabınız olabilir.

PLA filamenti 1.75mm ve 3mm (2.85mm) çaplarda herhangi bir 3d yazıcıya uyacak şekilde kolaylıkla temin edilebilir ve www.filamentbizde.com‘dan satın alabilirsiniz.

ABS Filamentler

ABS Filament
ABS Filament Açıklama

3D baskılarda belki de en sık kullanılan ikinci filament ABS ‘dir (Akrilonitril Butadien Stiren). Dayanıklı bir malzeme gerektiren birçok koruyucu dış kutuda ve tüketici ürününde kullanılan yaygın bir plastiktir. Telefon kılıfınız veya klavyeniz büyük olasılıkla ABS’den yapılmıştır veya ABS’den bazı bileşenlere sahiptir.

ABS filamenti genel olarak PLA’dan daha güçlüdür (ve daha ucuz çeşitlerden önemli ölçüde daha güçlüdür) ve daha yüksek bir sıcaklık direncine sahiptir (güneşli bir günde sıcak bir arabada yumuşamaz) ancak yazdırırken biraz daha dikkatli olunması gereklidir. Bunun nedeni, baskı ortamınız yeterince stabil sıcak değilse (soğurken büzdüğü için) katman arasından yırtılma/ayrılma eğilimine sahip olmasıdır. Ancak, dilimleyici yazılım ortamınızda ABS plastik filament ayarlarınız doğru ayarlanıp ortam doğru sıcaklıkta olduğunda yazdırma diğer malzemelerden daha zor değildir.

Bu malzeme aseton ile de düzeltilebilir. Bu, daha çok 3d olmayan bir baskı gibi görünmesini sağlayabilirsiniz, ancak bu genellikle ayrıntıların kaybolmasına neden olabilir, kullanırken ölçülü olmak gereklidir.

ABS’nin birçok 3D baskı filamentlerinde olduğu gibi, iyi havalandırılmış bir alanda yazdırılması önemlidir. Endüstriyel ve doğada çözünmeyen bir plastik formülüne sahip olduğundan solunması sağlığa zararlıdır.

PLA Plus Filamentler

PLA Plus Filament
PLA Plus Filament Açıklama

PLA ABS kadar dayanıklı mı? Bunun PLA Plus ile kısmen mümkün olduğu söylenebilir. Normal PLA’dan çok daha dayanıklı ve daha az kırılgan (ama yine de güçlü) olan bu versiyon aslında ilave katkı maddelerinin karışımı ile PLA.

Baskı sıcaklıkları normal PLA’dan biraz daha yüksektir (saf formülü nedeniyle çoğundan biraz daha düşük bir sıcaklıkta daha iyi yazdırma eğilimindedir) ancak aksi takdirde aynı yazdırma ayarları ile basılabilir.

Bu yazıyı paylaşın.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN
FİLAMENT SATIN ALIN