Blog

6 dakikada sofrada 3d pizza !

Pizza için o kadar da beklemek zorunda olmayacağız önümüzdeki günlerde; bunun sebebi de BeeHax’in geliştirdiği ve NASA’dan da 125 bin dolar destek alan bir 3D yazıcı. Diğer yazıcılardan farklı olarak bu cihazın hüneri pizza yapmasında gizli.
Chef 3D ismi verilen bu özel 3D yazıcı, pizzaları farklı boyutlarda kendi başına yapabiliyor. Küçük bir pizzayı 1 dakikada yapabildiği gibi, büyük bir pizzayı da 6 dakikaya kadar hazır hale getiriyor. Bu pizzaların en önemli özelliklerinden biri de her şekilde ve büyüklükkte yapılabiliyor olması. İster kalp şeklinde pizza yapın, isterseniz klasik şekilde.

BeeHex isimli uygulama ile birlikte зalışan Chef 3D iзin işleme başlamadan önce sizin yapmanız gerekenler var: Örneğin pizzanın şekli, büyüklüğü, kullanılacak soslar, aromalar gibi…BeetHax’ten yapılan açıklamaya göre pizzaların tüketicilere maliyeti de fazla olmayacak. Bu arada jpg formatında bir görüntüde yer alan herhangi bir şekli de pizza şeklinde yapabilmeniz bu yazıcı ile mümkün.

Mobil 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle yapılan Rusya’daki ilk ev Podmoskovye’de Stupina’da açıldı.

‘RUS İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İLK KEZ EV ÇIKARTILDI’
Rusya’nın inşaat yazıcıları üreten şirketi Apis Cor tarafından yapılan açıklamada, “Rus inşaat sektöründe ilk kez ev çıkartılan farklı panellerden oluşturulmadı, yazıcıdan tamamen çıkartıldı.” denildi.
YAZICI GÜNDE 100 METREKARELİK DUVARLARI ÜRETME ÖZELLİĞİNE SAHİP
38 metrekare alana sakip tek katlı evin yazılımı PİK Girişimcilik Grubu ile partner olarak şirketin Stupinski fabrikasındaki deneme üssünde gerçekleştirildi. Binanın duvarlarının ve kolonlarının yazılımı bir günden az sürdü. 2,5 ton ağırlığındaki 3 boyutlu yazıcı günde 100 metrekarelik duvarları üretme özelliğine sahip olduğu açıklandı.

3D yazıcılar ile seri üretime geçmeyi planlayan Adidas, Futurecraft 4D’yi tanıttı.

  Adidas, Nike ve New Balance gibi birçok tanınmış spor ayakkabı üreticisi, ürünlerine yeni bir tarz katabilmek için 3D yazıcılara yönelmiş durumda. Birçok firmanın bu alandaki çalışmaları konsept tasarımların ötesine geçememiş olsa da Adidas bu alanda büyük yol katetmiş gibi görünüyor.

3D yazıcılar ile hazırlanmış spor ayakkabılar üzerinde çalışmaya birkaç yıl önce başlayan Adidas, bu alandaki ilk ürünü olan Futurecraft 3D’yi 2015 yılında tanıtmıştı. İç tabanı 3D yazıcılar ile üretilen Futurecraft 3D’yi, büyük bölümü bu yazıcılar ile yapılan 3D Runner takip etti.

O günden beri yaptığı atılımlarla 3D yazıcılar ile üretilmiş ayakkabıların seri üretimine bir adım daha yaklaşan Adidas, bu alandaki yeni ürünü olan Futurecraft 4D’yi dün görücüye çıkardı. Orta tabanı 3D yazıcı ile yapılan Futurecraft 4D, yeni bir üretim metodu kullanılarak hazırlandı. Ayakkabı “Digital Light Synthesis” tekniği kullanılarak geliştirildi.

Carbon tarafından geliştirilen Digital Light Synthesis tekniğinde oksijen geçiren bir ortamda tutulan sıvıya UV ışıkları tutuluyor. Bu süreç sonrasında reçine benzeri sıvı istenilen şekli alıyor. Normal 3D yazıcı metodlarına kıyasla çok daha hızlı olan bu teknik sayesinde Futurecraft 4D’lerin seri üretimi mümkün olacak

Etkinliklerimiz

robotel

S43D firması olarak Robotel Türkiye’nin öncülüğünde yürütülen organizasyona gönüllü olarak katıldık. Aileler ve çocuklarla tanışma fırsatı bulduk. Aileler ve çocukların mutluluğu bizi çok memnun etti. Bu organizasyonu düzenleyen robotel ekibine teşekkür ediyoruz.

robotel2

3D Baskı ile Darbe Emici Yapılar Üretilecek

3D yazıcılar ile artık neredeyse her şeyi üretmek mümkün.Hatta 3D yazıcılar ile organ üretimi de son zamanlar da oldukça yaygınlaştı. Şimdi de çoğu zaman hayat kurtarabilecek yapıya sahip olan darbe emici özelliğe sahip yapılar ortaya çıkıyor.

darbe-emici-3d-print
İlk 3D yazıcılar göz önüne getirildiğinde sadece şekilli düz tabakalar yapılabiliyordu. Şu an ise yapay organ üretmeye kadar giden bir ilerleme söz konusu. Bu gelecek için sevindirici bir haber.

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuarı’nın gerçekleştirdiği yeni araştırmalar sonucunda, 3D yazıcılar ile darbe emici ürünler elde etmek mümkün. İlk olarak bir küp üzerinde tasarlanan bu proje, uygulanmamış cisim ile arasındaki farkı ciddi bir şekilde gözler önüne seriyor.

Projenin öncelikle küp üzerinde uygulanmasının nedeni ise elde edilen şeyin neler yapılabilceği hakkında ki çalışmaları gün yüzüne çıkarmak. Proje eğer hayata geçirilebilirse pek çok alanda önemli değişikliklere de imza atılabilir.

Örneğin araç kaputlarında çarpma halindeki ölümle sonuçlanan kazaları minumuma inebilir. Aynı şekilde motosiklet ekipmanları için de projeden yararlanılabilir. Özellikle kask ve eklem koruma ekipmanlarında.

Hassas ekipmanları koruma görevini de üstlenebilecek olan bu teknoloji yüksek maliyetli cihazlar da tercih edilebilir. Robot ve yüksek donanımlı bilgisayarlar da kullanılabilir. Bu da büyük maliyetlerin önüne geçiyor.

3D Yazıcılarla Kırıkları Önleyip İyileştiren Esnek ve Yapay Kemikler

3D yazıcıların bilime olan katkısı son sürat devam ediyor.
Teknolojinin son zamanlarda hayatımıza kattığı en önemli şeylerden biri olan 3D yazıcılar harikalar yaratmaya devam ediyor. Özellikle tıp alından devrim niteliğinde şeylerin önünü açan 3D yazıcılar, bu şeylere bir yenisi daha ekledi; yapay kemikler…

3D Yazıcı ile Basılmış Omurga Elemanı

3D Yazıcı ile Basılmış Omurga Elemanı

 

Amerika, Illinois’de bulunan Northwestern Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi tarafından geliştirilen 3D yazıcı ile üretilmiş yapay kemikler, son derece esnek bir yapıya sahip. Yapay kemiklerin en büyük özelliği ise %90 oranında hidroksiapatitten oluşması (kemikte bulunan kalsiyum tuzu).
Yapay kemiklerin ilk örneklerini 3D yazıcı kullanarak üreten ekip, kemiklerin sahip olduğu esneklik karşısında epey bir şaşırmışlar. Zira gerçek kemikler yerine kullanılabilecek olan bu kemiklerin sahip olduğu esneklik, kemik kırılması gibi bir durumun da oldukça düşük ihtimallere inmesi demek.
Araştırmayı yürüten ve yapay kemikleri üreten ekibin üyesi Ramille Shah, bu materyalin kol kırıklarından omurga kırıklarına kadar kemik rejenerasyonu gerektiren her durumda kullanılabileceğini söylemekte.

Organs to Order: 3D ‘Bioprinter’ Makes Replacement Bones, Ears

Scientists can now “print” human-size bones, cartilage and muscle, using a new device called a 3D bioprinter, according to a new study.

The tissue and organ structures produced by the printer could one day be used to replace injured or diseased tissues in human patients, the researchers said.

“This novel tissue and organ printer is an important advance in our quest to make replacement tissue for patients,” senior study author Dr. Anthony Atala, director of the Wake Forest Institute for Regenerative Medicine, said in a statement. “It can fabricate stable, human-scale tissue of any shape.”

The demand for engineered tissues and organs has been on the rise because of the limited availability of donated tissue and organs for transplants in people who need them, the researchers said. One promising way to make these tissues and organs is through the use of precise 3D bioprinters, which can lay cells down onto a scaffold in layers, in specific patterns.

Although scientists had previously engineered relatively simple tissues in the lab, those tissues were not strong enough to be implanted in the body, or they did not re-create enough of the complexity of real human tissues to be useful, the researchers said. [See Photos: Muscles and Bones Made with New ‘Bioprinter’]

Another limitation was these tissues’ lack of blood vessels. This constrained the tissues’ size, because the nutrients and oxygen that are necessary for maintaining cells cannot not reach far enough into tissues for the cells to survive unless vessels are present, the scientists said.

Now, with a new 3D printing system, the researchers were able to overcome these challenges, they reported today (Feb. 15) in the journal Nature Biotechnology.

The device prints cells together with polymer materials that help to form and mimic the shape of the original tissues. To overcome the issue of the size limit, the researchers printed a lattice of micro channels throughout the tissues so that nutrients and oxygen could be delivered to cells deep within the tissues. These channels allow “nutrients to get to the cells and keep feeding them so they don’t die,” Atala told Live Science.

In experiments, the researchers were able to print rabbit cells into human-size ear structures, and then implant these structures under the skin of mice. Two months later, the ear structures maintained their shapes; they had not broken down at all within the body. Moreover, cartilage tissue and blood vessels had formed around the structures, to support them.

The researchers also used mouse and rat cells to print muscle tissue and fragments of skull bones, and implant them into rats. The muscle tissue maintained its structure for at least week, and also developed blood vessels and induced the formation of nerves. The skull fragments had formed bone tissue with blood vessels by five months after being implanted.

The researchers even printed human-size jawbone fragments using human stem cells. The fragments were the size and shape of fragments that would potentially be used for facial reconstruction in people.

However, more research is needed before such 3D printed tissues could be tested in human patients, Atala said.

For example, making tissues that could be transplanted to humans would need to involve clinical-grade human cells, and these would ideally be derived from the patient who would receive the transplanted tissue, the researchers said.